sorana2020Puțini au fost cei care au avut încredere într-o victorie a Soranei, în meciul de debut la Australian Open, împotriva Barborei Strýcová (34WTA). Și totuși, târgovișteanca s-a impus într-o oră și 44 de minute de joc, scor 6-2, 7-6 (5), după un prim set câștigat în doar 37 de minute!

Cu cele 70 de puncte acumulate, jucătoarea noastră a urcat pe locul 68 în clasamentul mondial la zi.

În turul doi, din păcate, Sorana a avut o adversară mult mai dificilă - Cori Gauff (SUA, 57WTA), care la doar 15 ani, a eliminat-o în primul pe Venus Williams (7-6, 6-3). Este prima întâlnire dintre cele două jucătoare și o premieră pentru americancă - turul II la Australian Open. Pentru Sorana cel mai bun rezultat la Antipozi este prezența turul IV - optimi de finală (2017), când a fopst eliminată de G.Muguruza, cu 6-2, 6-3. Din păcate însă, în acestă dimineață, Sorana a fost eliminată de Cori Gauff, cu 2-1, după 7-5 pentru americancă, în setul 3 (6-3, 4-6, 7-5).