sorana2011Sorana (74WTA) pare să fi ajuns la maturitatea deplină și ar putea obține rezultate frumoase în viitor, dacă va adăuga și o dimensiune tactică jocului său ofensiv. În toamna lui 2019, ea a revenit într-o finală WTA, la Tashkent, pierzând în set decisiv lupta cu Van Uytvanck. Târgovișteanca participă la WTA Limoges pentru a doua oară în carieră, după ce acum 3 ani pierdea în turul secund.

Ea are oportunitatea de a mai urca în clasamentul mondial, deoarece nu are puncte de apărat. În sală, jucătoarea noastră are un record de 44 victorii - 44 înfrângeri, 4-2 în actuala stagiune. La Limoges Challanger, Sorana a ajuns în sferturile de finală, după ce a eliminat-o pe Sorribes Tormo (84WTA), în doar două seturi: 6-3, 6-3. În sferturile de finală o va întâlni pe Nicole Gibbs (SUA, 142WTA). Până acum, cele două s-au întâlnit de două ori, fiecare câștigând câte un meci: 21 sept 2017, Korea Open, 6-3, 6-3 pentru Gibs; 21 sept 2018, Wuhan Tennis Open, 6-4, 7-5 pentru Sorana. Cu o victorie la Gibbs, Sorana ar intra în Top 70, locul 66.