csmtgvvolei102Nesic a primis calificarea, dar fetele l-au... contrazis! Din păcate CSM a încheiat aventura! Vezi cum a fost meciul retur!

KHIMIK YOUZHNY - CSM TÂRGOVIŞTE 3-2 (16, 24, -23, -21, 13) * Cu certitudine că mai mult de atât nu se poate, adică un loc 2 în... Divizia A! Competiţiile internaţionale sunt „prea grele” pentru clubul târgoviştean, aşa că indiferent de optimismul nostru, musai să ne consolăm cu „argintul” intern... Am urmărit meciul live şi din setul doi, pe care târgoviştencele l-au avut în mână, ne-am convins că pentru noi calificarea nu este decât o... fata morgana... Cam asta ar fi deocamdată, doar că mai jos, pentru cei care au mai multă răbdare, „filmul meciului”, pe scurt...

Gazdele pleacă tare din start şi fac 5-1! Nesic cere time out şi Târgoviştea egalează... Credeam că se merge „cap la cap”, dar la 9-7 setul „se rupe” şi ucrainencele preia jocul: 12-7, 15-9 şi ajungem la 17-12 de unde se vede clar că CSM-ul pierde teren... De la 19-15 n-a mai fost decât o echipă la fileu, una care a scos, la 21-16 o minge apropae din tribună! Normal că setul se încheie în favoarea echipe mai active, la 25-16... * Se repetă istoria? Teoretic da, pentru că startul este cam acelaşi: 5-1 pentru Yuzhny! Doar că egalarea vine la 7... Parcă ar fi ceva speranţe şi fetele lui Nesic preiau conducerea la două puncte, însă gazdele egalează la „13”! CSM are 3 puncte avans, la 20-17 şi ajunge la 23-21! Avem minge de set la 24-23, dar vine o preluare de... curtea şcolii şi gazdele egalează la „23”, după care fac 2-0 în „prelungiri” (26-24)... * Ar mai fi... „setul de aur”, dar musai să ajungem mai întâi la 2-2, după care o victorie cu 3-2!... Începe setul 3... 2-2, apoi 6-6 şi târgoviştencele încep să se desprindă: la două puncte 87-9), apoi la 3 (8-11), la 4 (9-13), astfel că la al doilea „tehnic” au 6 puncte avans (10-16)... Dacă nici acum, atunci când?... Din păcate, avansul se risipeşte văzând cu ochii: 12-17, apoi 14-18 şi Nesic cere time out... Revenire pentru moment: 16-20, dar „plusul” se diminuează şi gazdele ajung la două puncte în spate (18-20)! Totuşi „urcăm” la 18-23, după care 19-24 şi... 23-24! Chiar nu se poate? În sfârşit, cu chiu, cu vai se face 23-25 şi tabela se schimbă: 1-2 pe seturi... * Setul 4? 4-0 pentru Yuzhny, apoi 4-4! 5-6, 6-6 şi Târgoviştea se desprinde la trei puncte până la primul „tehnic”: 5-8... Nu ţine mult, pentru că egalarea vine rapid: 8-8! Nesic se enervează şi strigă de pe margine! „Reacţia” se vede pe tabela de marcaj: 9-14! Parcă „avem” altă echipă în teren - la al doilea „tehnic” CSM conduce cu 16-10... Avantajul creşte la 20-12 şi egalarea stă să vină, dar greul abai acum începe! Pînă acum, Nesic pare să fie în grafic: 21-25 şi 2-2, dar „per total” este deocamdată 4-3... * Urmează cel mai greu set? Să vedem... Greu, este 10-10, apoi 12-10 pentru gazde, avantajul creşte şi parcă tot efortul a fost în zadar... 15-13, set şi meci! Yuzhny merge mai departe în CEV Cup, iar CSM Târgovişte... merge acasă! Înapoi, la Divizia A...