sorana12345nouÎncă o victorie mare pentru Sorana Cîrstea care se califică, în premieră, în optimile de finală la Australian Open
Sorana Cîrstea rămâne singura prezenţă românescă pe tabloul principal de simplu de la Australian Open! După o oră şi 33 de minute, Sorana a eliminat-o în doar două seturi pe Alison Riske (SUA, 42WTA) 6-2, 7-6 şi se califică în primele 16 jucătoare la Australian Open. După un prim set dominat categoric, jucătoarea noastră a început setul următor ceva mai greoi, dar şi-a revenit, a egalat şi a preluat conducerea. Riske a... riscat cumva, a reuşit să ducă setul în prelungiri, dar Sorana stăpână pe sine, cu calm şi prudenţă îl trimite în tie break, unde târgovişteanca s-a impus cu 7-2 * În optimile de finală, Sorana o va întâlni pe învingătoarea din meciul Anastasija Sevastova (Let, 33 WTA) şi Gabrine Muguruza Blanco (Spa,7WTA şi favorită 7) * pentru calificare, Cîrstea şi-a asigurat 240 de puncte (n.r. - dintre care 160 „bonus”) şi un cec în valoare de 220.000 de dolari.