sorana12rioGreu, extrem de greu, meciul cu Andrea Petkovic (107 WTA), dar fostă numărul 10, în 2011 şi a 13-a jucătoare a lumii, în 2014. Abia după două ore şi 45 de minute, cele două jucătoare au încheiat meciul maraton! * Intră şi vezi ce a făcut Sorana în primul tur, la Nurnberg!

După două ore şi 45 de minute, Sorana Cîrstea a reuşit să încheie victorioasă meciul cu Andrea Petkovic, astfel că jucătoarea noastră a mai recuperat 30 de puncte din cele 110, obţinute la ediţia de anul trecut a turneului. Cum spuneam, Sorana a avut un meci dificil, mai ales după un început... anevoios - jucătoarea germană câştigând primul set cu 6-2. Au urmat două de câte o oră, ambele decise în tie break, dar în contul Soranei: 7-6 (3), 7-6 (5)... Cu cele 30 de puncte, târgovişteanca urcă (abia) pe locul 50 - în clasamentul, la zi, dar vin din spate Safarova (Cze), Diyas (Kaz) şi Siniakova (Cze) - toate trei învingătoare, primele două la Strasbourg, ultima la Nurnberg. În turul doi, Sorana o va întâlni pe Madison Brengle (SUA, 84WTA), jucătoare în faţa căreia are de luat o revanşă, după înfrângerea din 2011, în trei seturi, 2-6, 7-5, 5-7, la Midlnad.

Dă-ne LIKE, aici - https://www.facebook.com/DBPNT/ sau înscrie-te în grupul dambovitapenet - https://www.facebook.com/groups/566562406689042/ , pentru a fi la curent cu știrile care te interesează!