sorana0998După un meci epuizant, care a durat peste două ore, Sorana Cîrstea a fost eliminată din sferturile de finală ale turneului International de la Linz

Sorana s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Linz, după un meci în trei seturi, cu slovaca Magdalena Rybarikova (28WTA) - favorita numărul 1, pe tabloul principal de concurs. După un prim set, câştigat de jucătoarea noastră, scor 7-5, a venit rândul Rybarikovei să se impună cu 6-2, favorita principală a turneului adjudecându-şi şi setul decisiv: 7-5, 2-6, 1-6 pentru slovacă * Cu cele 60 de puncte obţinute la Linz, Sorana îşi păstrează poziţia a 37-a în clasamentul mondial * Săptămâna viitoare, târgovişteanca va participa la Luxembourg Open (turneu cu premii totale în valoare de 226.750 dolari).