cros17890Ieri, la Canakkale (Turcia) s-au desfăşurat Campionatele Balcanice de Cros 2017, competiţie la care Diana Ivăncescu şi Cristian Stoean au urcat pe podiumul de premiere!

Campinatele Balcanice de Cros 2017, desfăşurate la Canakkale, au fost dominate autoritar de atleţii turci care au câştigat nu mai puţin de... 9 medalii de aur - din 12 posibile! Socotelile le-au fost stricate de atletele noastre - Andreea Piscu (tineret) şi Roxana Bircă (senioare), plus echipa se senioare, careu au reuşit să cucerească celelalte 3 titluri balcanice * Atletismul târgoviştean a fost reprezentat cu succes de Diana Ivăncescu (junioare) şi Cristian Stoean (tineret) - ambii medaliaţi cu echipele României * La junioare, pe un traseu de circa 4000 de metri, Diana Ivăncescu a terminat cursa pe locul 10, cu 15:44, după Gabriela Doroftei (locul 6 - cu 15:21) şi Diana Bogoş (8 - cu 15:32), dar înaintea Angelicăi Olenici (12 - cu 15:54. Pe echipe, România s-a clasat pe locul 2, cu 24 de puncte, după Turcia - cu 6p şi înaintea Bulgariei - cu 27 de puncte * La tineret)traseu de 8000 de metri), Cristian Stoean a sosit pe locul 12 - cu 28:49, după Nicolae Coman (locul 3 - cu 27:33) şi fostul „târgoviştean” - Ionuţ Dumitru (11 - cu 28:28), înaintea lui Laurenţiu Tîmpău (17 - cu 30:11). Pe echipe: 1.Turcia 8p, 2.Israel 19p, 3.România 26p.

Foto (facebook): Echipa de junioare a României - medaliată cu argint la Canakkale - Diana Bogoş, Gabriela Doroftei, Diana Ivăncescu şi Angelica Olenici