chinidaacademciaclinceni22Primul meci amical din campania de pregătire, prima victorie, în fața rivalei din sezonul trecut, în disputa pentru promovare. Deși conduși la pauză, târgoviștenii au revenit și au marcat de trei ori, în doar 4 minute! Următorul amical, luni, cu Viitorul Constanța.

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 1-3 (1-0). Au marcat pentru Chindia: D.Florea (min.61, 63/11m) și Ov.Bic (65).

Viorel Moldovan a început meciul cu umrătorul ”11”: Aioani – Martac, Șandru, Leca, Dumitrașcu – Șerban, Novac, L. Mihai, Yameogo – Cherchez, Voduț. În repriza secundă, ”Moldogol” a trimis în teren pe Popescu – Acasandrei, Cucu, Marinescu (Atanase), Ioniță – Neguț, Rață, Bic, Burlacu – Florea, Neicuțescu. Cinci noutăți în lotul Chindiei: după Bic și Burlacu - ambii de la CSU Craiova, au apărut Stelian Cucu (29 ani, mijlocaș, Dunărea Călărași), Radu Marinescu (20 ani, fundaș, FC Botoșani) și burkinezul Blaise Frank Yameogo (25 ani, mijlocaș, Zimbrul Chișinău). Următorul meci amical este programat luni, 24 iunie, la Brașov, în compania Viitorului Constanța.