chindiametaloglobus211Chindia Târgoviște câștigă meciul de azi, cu Metaloglobus! Dincolo de greșelile de arbitraj, unele în favoarea Chindiei, altele în favoarea adversarilor, Târgoviștea este la doar un singur punct de marea sărbătoare! Etapa viitoare, Chindia ar putea bifa matematic promovarea în prima Ligă!

Chindia Târgoviște - Metaloglobus București 2-1 (1-1). Au marcat: D.Florea (min.32), V.Alexandru (82) - Cl.Herea (41). Stadion: ”Eugen Popescu”. Au arbitrat: Cătălin Buşi (Rm.Vâlcea) - Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Doru Zamfir (Slatina).

Chindia: Aioani - Martac, Şandru, Leca, Dumitraşcu, Raţă (53 - Neguț), Novac, L.Mihai (cpt; 70-Dinu), Mihaiu, Neicuţescu, D.Florea (74-Alexandru). Antrenor: Viorel Moldovan.

Metaloglobus: Iacob - Sota Mino (86-Ghenovici), Caramalău, Lungu, Niculae (78 - Riza), Cl.Herea, Ov.Herea (cpt.), Vîlceanu, Tomozei (90+1 - Potecea), Plămadă, Costache. Antrenor: Laszlo Balint.

Se joacă cu ambiții de ambele părți, dar nu am putut trece peste transversala lui Herea, din minutul 21, care denotă faptul că oaspeții au venit să joace fotbal! Minutul 32 - contrar cursului jocului, Chindia deschide scorul prin D.Florea, dar asistentul de pe partea tribuner a doua mai are de învățat multe la capitolul ”osfaid”, mai ales că ”liniile tunse”ale gazonului îl ajutau perfect! Norocul este de partea celor de ”sus”, zicem noi, dar... dreptatea pare să fie de partea celor mai buni: Cl.Herea egalează la doar câteva minute, cu un șut de excepție, dintr-o poziție... imposibilă (1-1, minutul 41)!  Repriza secundă? O eliminare gratuită la Leca, un penalti refuzat oaspeților și... simțul galeriei: ”Nu vă vindeți”! Rețineți un lucru - cronica meciului este scrisă live! Ei bine, am ajuns în minutul 80, când arbitrul acordă un penalti, pentru un henț, făcut în cădere. Transformă, Vali Alexandru și Chindia face pasul cel mare către Liga 1 (2-1, min.82)!