chindiadacogetica1Chindia Târgoviște obține trei puncte importante, într-o etapă în care celelalte contracandidate la promovare s-au împiedicat. Vorbim de Snagov, U Cluj și Petrolul! Chiar dacă ”daco-geților” le-a fost anulat un gol valabil, asta nu trebuie să șteargă cu nimic din meritul Târgoviștei, care a revenit spectaculos de la 0-2, la 4-2!

Chindia Târgoviște - Daco Getica București 4-2 (0-1). Au marcat: L.Mihai (52), D.Florea (59), A.Șerban (67), V.Alexandru (85 - din 11m) - R.Stănescu (min.13), Nsiah (46). Șuturi la poartă 12-6 (4-1), din care pe spațiul porții 5-3 (1-1). Cornere 7-1 (4-0). Pase reușite 138-134 (83-64). Atacuri 84-49 (48-23). Posesie 58% - 42% (62%-38%). Cartonașe galbene 0-1 (0-0). Au arbitrat: Robert Avram (Pitești) - Ovidiu Arusoaiei (P.Neamț) și Marian Truță (Băbeni, VL). Rezervă: Marius Spînu (București). Observatori FRF: Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Traian Marcu (Sibiu).

Chindia: Chindia: Aioani - Martac, Şandru, Leca, D.Panait - L.Mihai, Novac, Raţă - Neicuţescu, D.Florea, Cherchez (cpt.). Antrenor: Viorel Moldovan.

Daco Getica: Isvoranu - M.Stancu, Cotigă, Motroc, Călinţaru - M.Martin, Tudorică, D.Cîrjan, Grecu - Stănescu (cpt.), Nsiah. Antrenor: Marius Baciu.

"În momentul de faţă avem nevoie de constanţă şi de concentrare, de atitudine, de seriozitate!” Așa suna declarația lui Viorel Moldovan, înainte de meciul cu ”Juventusul de Colentina”, dar... Aioani ne-a demonstrat contrariul, în debutul jocului. La primul atac al oaspeților, în fatidicul minut... 13, Stancu centrează perfect din dreapta, Nsiah prelungește după o preluare pe... genunchi și Raphael Stănescu trimite, pe spate, de la 11 metri, în dreapta lui Aioani, ”sigur” că balonul trece pe lângă (0-1)! În minutul 31, Cherchez are șansa egalării, dar o face din poziție afară din joc și ne... consolăm cu posesia de... 61% vs 39%! Cherchez mai ratează încă o dată egalarea, de la 5-6 metri (min.43), dar tot din poziție afară din joc, de data asta nesemnalizată de Arusoaiei! Și uite așa, după trei sferturi de ceas, de lupte, ”daco-geții” pleacă la odihnă în avantaj. Reveniți de la vestiare, ”daco-geții” fac liniște sub Turn: în secunda... 22, Nsiah majorează diferența (0-2)! Min.53: L.Mihai execută o lovitură liberă, undeva aproape de colțul terenului și mingea îl păcălește pe Isvoranu, care n-are decât s-o... privească în plasă (1-2)! Șase minute mai târziu, D.Florea înscrie, nemarcat, de la 7-8 metri (2-2)... Ei bine, aici își intră în rol nemțeanul Arusoaiei, care anulaează un gol perfect valabil marcat de Nsiah (min.61)! Apoi, A.Șerban marchează din lovitură liberă, de la 17 metri (min.67), iar V.Alexandru transformă o lovitură de pedeapsă, acordată la hențul lui Prodan (4-2, min.85). O victorie muncită și Chidia continuă lupta pentru promovare.

Dă-ne LIKE, aici - https://www.facebook.com/DBPNT/ sau înscrie-te în grupul dambovitapenet - https://www.facebook.com/groups/566562406689042/ , pentru a fi la curent cu știrile care te interesează.