chindia1689Încă o victorie pentru Chindia Târgovişte şi trupa lui Nicu Croitoru stă în umbra podiumului, aşteptând doar o... adiere dinspre Dunăre sau Cibin!

CHINDIA TÂRGOVIŞTE - ŞTIINŢA MIROSLAVA 2-0 (1-0) * Au marcat: D.Florea (min.6) şi Cr.Neguţ (90) * Cartonaşe galbene: Rogoveanu (min.31), Cherchez (77), Neicuţescu (83), D.Florea (90+2) - Moisi (17), H.Crişan (44) * O victorie care coroborată cu cele 3 puncte primite sâmbătă, ţine serios echipa de sub Turn, în umbra podiumului. N-a mai fost un scor fluviu şi nici nu se putea, pe o astfel de vreme, mai importante fiind cele 3 puncte agonisite cu destul efort, după un meci debutând cu un gol care... practic nu însemna mai nimic, atâta vreme cât mai aveai îniante încă 85 de minute de joc! * Min.6: corner Cherchez, deviere cu capul Vătavu şi D.Florea deschide tabela cu un şut din marginea careului mic * Târgovişteneii ratează, dar şi moldovenii au şansa egalării în minutul 25, când numai efortul lui Popescu şi devierea de ultim moment a lui Ciubotariu duc la evitarea unui gol gata făcut, semnat de Ambrosie * Meciul a curs oarecum ca... vremea de iarnă, încet şi anevoios, simiţind o oarece înviorare pe final, când Ţapu nu ajunge la minge, în careul mic şi ratează egalarea, pentru ca pe contraatac Chindia să închidă tabela (min.90): cursă Neguţ, pas la Florea, şut pe lângă portar, Moisi respinge, dar acelaşi Neguţ înscrie din... noroiul din faţa porţii!...

Iată şi formaţiile care au evoluat în teren:
Chindia: I.Popescu - Martac, D.Ciobotariu, Vătavu, Dumitraşcu - Neicuţescu, Rogoveanu (68 - Pencea), L.Mihai, C.Stoica (63 - Nisipeanu) - D.Florea, Cherchez (cpt; 85 - Cr.Neguţ) * Antrenor: Nicolae Croitoru

Ştiinţa: Turiţă - A.Chindriş, Moisi, H.Crişan, S.Bucur - Milea (cpt.) - Ambrosie (66 - Iovu), Cărăruş, Izmană (81 - Ţapu), Corban (60 - Viorică) - Buhăcianu * Antrenor: Adrian Kerezsy