5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 vot)

liga2chindiabrasov44

Căldură mare, mon cher! În jur de o mie de spectatori s-au încumetat să vină în tribune, riscând să rămână fără... pantofii rămaşi în asfaltul înmuiat ca brânza... Şi când te gândeşti că în teren se aflau, faţă în faţă Chindia Târgovişte şi UTA Arad, două dintre pretendentele la promovare, oaspeţii venind cu gândul să cucerească Cetatea Târgoviştei!

CHINDIA TÂRGOVIŞTE - UTA ARAD 0-1 (0-0) * A marcat: Curtuiuş (min.89) * Au arbitrat: Horia Mladinovici (București) – Fereczi Tunyoigi (Sălaj), Alexandru Midvichi (București) * Rezervă: Bogdan Anghelinei (Galați) * Observatori FRF: Silviu Crângașu (Ploiești) şi Viorel Leșeanu (Giurgiu) * Cartonaşe galbene: - Strătilă, Adili

Noi am mizat pe 0-0 sau 1-1, dar până la urmă am avut parte de... prima surpriză a noii stagiuni * Sigur, poate că pentru mulţi, rezultatul de pe „Eugen Popescu” n-a fost o surpriză, pentru că UTA nu pleacă cu toate punctele de sub Turn, pentru prima oară! * O primă repriză „dominată” de transversala lui D.Roman şi ocazia lui Cherchez, încheiată cu o lovitură de colţ * Tabela de marcaj a rămas... blocată, sub arşiţa lui „Cuptor”, la 0-0, aşa după cum era şi de anticipat * După pauză, Cherchez trimite, din poziţie bună, „peste”, iar Honciu... deranjează „păianjenii”, direct din corner... Şi totuşi, tabela a... îngheţat pe o o vreme în care până şi berea fierbe în pahar! * Ei bine, cu doar un minut înainte de sfârşitul timpului regulamentar, Curtuiuş - introdus după pauză, marchează pentru UTA: scor final 0-1!

Chindia Târgovişte: Popescu – Martac, Vătavu, Ispas, Dumitrașcu (Pencea) - Nisipeanu (C.Matei), Honciu, L.Mihai, C.Stoica - Cherchez (Neguţ), Neicuțescu. Antrenor: Nicu Croitoru.

UTA Arad: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă - Stahl, Cîrstocea, Jorza (Tănase), Strătilă (Izet), Asahi (Curtuiuş) - D.Roman. Antrenor: Adrian Mihalcea.

Iată rezultatele complete ale primei etape

ASA Târgu Mureş - Ştiinţa Miroslava 2-1 (1-1)
Luceafărul Oradea - Sportul Snagov 1-1 (1-0)
Ripensia Timişoara - Foresta Suceava 16-0 (8-0)
Dacia Unirea Brăila - ASU Politehnica Timişoara 2-3 (1-3)
FC Argeş Piteşti - Pandurii Târgu Jiu 0-0
Chindia Târgovişte - UTA Arad 0-1 (0-0)
Metaloglobus Bucureşti - Olimpia Satu Mare 0-1 (0-1)
Academica Clinceni - Dunărea Călăraşi 4-1 (0-1)
CS Mioveni - CS Afumaţi 4-0 (2-0)
AFC Hermannstadt Sibiu - CS Baloteşti 3-0 (1-0)

Vom reveni cu marcatorii, clasamentul după prima etapă, topul marcatorilor şi programul etapei a 2-a.