baicu122CÂND ESTE... PENALTI? Sigur, regula este simplă, deşi uneori mulţi se întreabă de ce nu dă arbitrul! Ei bine, să vedem când este „11 metri” sau dacă vreţi „lovitură de pedeapsă. Există, fără glumă, două „variante”: prima - când un jucător comite în proprie suprafaţă de pedeapsă una din cele 10 greşeli pentru care trebuie acordată lovitură liberă directă; a doua - vorba unui mucalit, „atunci când dă arbitrul”! Se pare că este cea mai... „adevărată” explicaţie! Şi pentru că veni vorba de situaţia când se acordă lovitura de pedeapsă, haideţi să vă povestesc ceva, încercând să vă conving că „varianta 2” este cea mai...plauzibilă!

În sezonul 1995-1996, Gloria IRIS Corneşti s-a luptat pentru promovarea în Divizia... A, cu Danubiana Bucureşti. Să nu vă miraţi, pentru că atunci aveam Liga I, Divizia A -eşalonul doi, Divizia B - eşalonul 3 şi Divizia C - la judeţ! Ei bine, Gloria - cu Marin Olteanu şi Dodu Bărbulescu îi avea pe Adam, Aldea, M.Petre, Andrei, C.Petre, Barbu, Dragomir, Marina, Nuţă, Haralambrie, C.Ion, G.Petre, Godeanu, Obreaşcu, V.Oprea, Nicoară, G.Dumitru, Baicu... Orice punct era extrem de important, mai ales că nea Gică Chivu ţinea morţiş să promoveze rapid, după ce abia venise cu Gloria din judeţ... Meci încins la Corneşti, cu Atletic Bucureşti, o echipă extrem de ambiţioasă, cu un conducător „tare” (n.r. - Croitoru) şi care începuse sezonul în forţă... Minutele se scurgeau, venea pauza, dar Gloria rata deschiderea scorului. Către finaul primei reprize, undeva prin minutul 43-44, o fază „controversată” în careul oaspeţilor, dar gălăţeanul Cristinel Rusu - având... „acoperire regulamentară”, face semn ca jocul să continue... În fine, se fluieră finalul primei părţi şi la ieşirea către vestiare, nea Gică Chivu, extem de furios, le taie calea arbitrilor: „Băi, Cristinele, de ce n-ai dat 11 metri, adineauri?”... Arbitrul răspunde... scurt: „Păi n-a fost”!... „Băi, băiatule, ce eu te-am întrebat dacă a fost sau nu? Eu te-am întrebat de ce n-ai dat?”... Bineînţeles, că imediat după pauză, lucrurile au intrat „în... normal”, Gloria a câştigat „greu”, dar a câştigat!... Oricum, până la finaul sezonului, Danubiana s-a distanţat şi a câştigat seria:

1.Danubiana 36 25 5 6 81-37 80p
2.Gloria IRIS 36 22 6 8 59-32 72p

Aşa că să nu ne mai întrebăm, de multe ori... retoric, de ce nu „dă” arbitrul 11 metri!