csmbaschet006CSM Târgovişte a produs marea surpriză a turneului final, eliminând principala favorită în semifinale, chiar pe terenul acesteia!

SEPSI SF.GHEORGHE - CSM TÂRGOVIŞTE 55-58 (14-12, 16-11, 13-13, 12-22)! * Sala Sporturilor „Kati Szabo” - Sf.Gheorghe * Au arbitrat: Alin Faur, Andrada Monika Csender şi Sorin Drugău. Comisar FRB: Marian Oprea * Pentru târgoviştence au marcat: M.Coker 17, P.Green 12 (2), G.Toma 11 (2), P.Poole 9 (1), A.Chivu 4 (1), El.Dincă 3 (1), A.Vîrjoghe 2 * O semifinală plină de dramatism, în faţa unei săli care şi-a susţinut favoritele, din primul minut şi până în ultima... secundă! * După ce la pauza mare, gazdele conduceau cu 30-23, târgoviştencele au ieşit puse pe gânduri mari! Au echilibrat jocul şi lucrul acesta s-a văzut pe tabela de marcaj, sfertul terminându-se la egalitate, 13-13... Jocul curge, la fel cum curgeau şi punctele pe tabela oaspetelor: mai erau 33 de secunde şi tabela arăta 54-54! M.Coker mai pune două puncte şi 54-56... Apoi P.Green transformă două aruncări şi la doar 7 secunde de final, la 55-58, Jeffery ratează o aruncare de 3 puncte, iar Sepsi... calificarea în finală! CSM Târgovişte reuşeşte marea perfomanţă de a răsturna pronosticurile - gazdele fiind favorite certe şi se califică în finala Cupei României, care va fi transmisă, astazi, de la ora 16,45 - în direct, de Digi Sport!

Foto 1: „totalbaschet.ro” (Gyurko-Henning Balasz) - Sepsi Sf.Gheorghe vs CSM Târgovişte