csmbaschet006După ce au condus detaşat la pauză, fetele lui Cătălin Tănase au obosit pe Feleac, risipind toată agoniseala în doar zece minute...

U CLUJ - CSM TÂRGOVIŞTE 69-65 (18-16, 9-19, 24-13, 18-17) * Primul meci din semifinala Ligii Naţionale de Baschet feminin, s-a jucat în sferturile 2 şi 3 * Târgoviştencele s-au desprins la pauză la 8 puncte (35-27), dar ardelencele au revenit, întorcând... tabela şi rezultatul în favoarea lor * CSM Târgovişte mai are şansa unei deplasări, cu condiţia să câştige meciul 2 * Ce simplu ar fi fost, dacă ar fi terminat pe primul loc sezonul regulat! Dar când te învinge Braşovul cu 35-59 (n.r. - etapa 22) acasă şi „reuşeşti” doar 3 puncte în primele 10 minute şi alte 5 în sfertul trei, n-are sens să te mai întrebi „de ce”! Dacă pierzi la Galaţi încă un punct, se adună „pasivul” (68-77, etapa 19)... Te mai bătuse Braşovul încă o dată... acasă (72-79, etapa 9), nu trebuie decât să zici că ai avut baftă că ai terminat pe 2!... Iar dacă în meciul cu Sepsi (54-59 ET, etapa 23), marcai măcar un coş în cele 5 minute din ET, da - era cu totul altceva... * La Cluj, pentru CSM Târgovişte au marcat: P.Poole 30 (6), P.Green 13 (2), M.Coker 10 (1), L.Toma 9, M.Fodor 2, M.Cosby 1 * Meciul 2 se joacă marţi, 11 aprilie, de la ora 18,00, în Sala Sporturilor din Târgovişte. Poate că de data asta târgoviştencele vor reuşi să restabilească egalitatea şi să urce în Vinerea Mare, Feleacul!
Altfel, nu ne rămâne decât să ne uităm la... ploaia care vine de la Cluj!