1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 vot)

chindiapetrolul2019amicalChindia / Cu doar câteva minute în urmă, s-a încheiat pe stadionul ”Metrom”, din Brașov, meciul amical dintre Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești. Vă prezentăm câteva amănunte de la întâlnirea dintre echipele care vor juca în sezonul viitor pe același stadion - ”Ilie Oană”, dar în eșaloane diferite!

Chindia Târgoviște - Petrolul Ploiești 0-0. Stadion ”Metrom”, Brașov.

Cei doi antrenori, au început meciul cu următoarele distribuții:
Chindia Târgoviște: Aioani - Șandru, Dudea, Mitrovic, Dumitrașcu - Neguț, Novac, L.Mihai, Yamego - Neicuțescu, Florea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Petrolul Ploiești: Lungu - Bărboianu, Walace, Cioinac, Țicu -Mihăescu - Saim Tudor, Bratu, Marinescu (cpt), Ștefănescu - Arnăutu. Antrenor: Flavius Stoican.

Prima ocazie aparține târgoviștenilor: Novac pătrunde, șutează la colțul scurt, dar Lungu respinge în corner (min.9). După alte 9 minute, L.Mihai îl pune la grea încercare pe... târgovișteanul din poarta ”lupilor galbeni”, care scoate cu greu, dar n-are timp să respire, pentru că Yamego, din 5-6 metri trimite cu capul, milimetric pe lângă poartă! Nu trece decât un minut și Daniel Florea trimite balonul puțin peste transversală... Cezar Lungu are o misiune grea cu Yamego, reușind in extremis să respingă în corner, mingea șutată de la... 11 metri!

După pauză, Stoican a început cu: Al. Radu - Rus, Cioinac, Manolache, Țicu - Constantinescu, Enache, Mihăescu , Zaharia - Stoica, Nica (Simionescu). Viorel Moldovan schimbă și el toate ”liniile”, plusând cu juniorul Raul Bucur, în locul lui Mario Bratu (min.65). Prima ocazie mai clară pentru ploieșteni, se derulează abia în minutul 70, când Ianis Stoica șutează de la circa 20 de metri, pe lângă poartă.