4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 vot)

chindia1689

Nu ştim dacă pentru mulţi contează, dacă este mult sau puţin - cert este că formaţia târgovişteană a trecut de graniţa celor 1000 de minute de joc efective, fără gol primit! Vezi rezultatul Chindiei, la Sibiu și clasamentul, la zi! Plus comentarii de la meci!

Aşadar, după 90 de minute, plus prelungiri: Hermannstadt - Chindia 0-0! Şi unde? În fieful celei mai bune echipe din liga secundă - Hermanstadt Sibiu, pentru că trebuie s-o recunoaştem, formaţia de pe Cibin este una “echilibrată” din toate punctele de vedere - lot, organizare, finaciar, bază materiala - poate cea mai scutită de griji din Liga a 2-a! * Este drept, gazdele au fost la cârma jocului încă din start, dar defensiva Chindiei - cu un Iustin Popescu - un adevărat “înger păzitor” - a făcut tot ce i-a stat în putinţă pentru a-i ţine piept avalanşei sibiene * Băieţii lui Nicu Croitoru n-au fost absenţi în faza ofensivă, dar, aşa cum era normal, au ieşit pe contre, periclitând în câteva rânduri poarta gazdelor * La pauză a ieşit “bine”, apoi am… numărat cele 52 de minute care au dus Chidia la 1000 de minute fără gol primit, după care am… aşteptat!... Şi am ajuns la 1038! Este mult, este puţin? Oricum, o remiză la Sibiu înseamnă extrem de mult, cel puţin în… economia clasamentului şi perspectiva promovării!

Cele două formaţii au început jocul în următorul “11”:
Hermannstadt Sibiu: Cătălin Căbuz - Daniel Tătar (cpt.), Radu Crişan, Ionuţ Stoica, Claudiu Pamfile - Robert Boboc, Lucian Dumitriu - Andrei Hergheligiu, Bogdan Rusu, Sabin Lupu - Petrior Petrescu * Antrenor: Alexandru Pelici

Chindia Târgovişte: Iustin Popescu - Denis Ciobotariu, Marian Vătavu, Denis Ispas, Mădălin Martac - Alin Pencea, Georgian Honciu (cpt.), Liviu Mihai, Crinel Stoica - Mihai Neicuţescu, Cristian Neguţ * Antrenor: Nicolae Croitoru

Rezultatele complete ale rundei a 14-a, clasamentul la zi, topul marcatorilor şi programul etapei viitoare - una „intermediară”:

20.Foresta 15 3 2 10 11-54 11

Etapa a XVI-a - 8 noiembrie 2017 (intermediară)

8 goluri: B.Rusu (Hermannstadt)
7 goluri: C.Năstăsie (Mioveni), Roşu (Brăila), Ghenovici (Metaloglobus), Cherchez (Chindia), M.Constantinescu (Clinceni), Sîrbu (Tg.Mureş), Dumiter (Ripensia)
6 goluri: Iacob (Tg.Mureş), Honciu (Chindia), Rădescu (Mioveni), Dodoi (Pandurii), Marin (Miroslava)
5 goluri: L.Mihai (Chindia), Frunză (Brăila), Lusamba (Satu Mare), Nica (Baloteşti)
4 goluri: M.Constantinescu (Clinceni), Kanda (Călăraşi), Pop (Brăila), Buştea (Snagov), V.Pop (Satu Mare), Codoban, Rusu (Luceafărul), D.Sorescu (Timişoara)