flacara19990Miercuri, 27 septembrie 1989, stadion Flacăra - locul unde s-a scris cea mai frumoasă pagină din istoria fotbalului dâmboviţean...

Flacăra Moreni întâlnea pe FC Porto în meci retur - Cupa UEFA * Cu doar doi ani în urmă, portughezii câştigau Liga Campionilor (2-1 cu Bayern Munchen), Supercupa Europei (1-0 şi 1-0 cu Ajax Amsterdam) şi Supercupa Intercontinentală (2-1 cu Penarol Montevideo)! * În tur, pe stadionul „Das Antas”, în faţa a peste 50.000 de spectatori, FC Porto învingea cu 2-0 (1-0) prin golurile marcate de J.Carlos (min.37) şi Branco (56) * 27 septembrie, ora 15,30 - stadion Flacăra, tribune arhipline - undeva la peste 12.000 de oameni, pentru că nu era... terasă de bloc fără câteva sute de microbişti sau vreun... plop „încărcat”! * Flacăra intră în teren cu: Tene - Jercălău, Beldie, Butufei, Glăvan - Dragnea (c), D.Sava, C.Pană - Stere, Lala, Chiriţă. Antrenor: I.Nunweiller... * Au arbitrat: Yusuf Namolgu - Ahmed Erdogan şi Argun Darici (Turcia) * Morenarii nu mai avea ce pierde, aşa că se aruncă în atac şi Chiriţă îl întinde serios pe portarul Baia, care scoate de sub transversală * Minutul... 13: Costel Pană pătrunde spectaculos, este agăţat discret de fundaşul Demol, însă arbitrul turc nu... vede sau nu vrea şi portugheazii scapă ca printre urechile acului de un penalti văzut şi de pe... Bana! * Două minute mai târziu, Lala lobează peste Baia, dar portughezul are un ultim reflex şi scoate balonul!... Apoi vine golul lui Magalhaes (min.21) şi „apele” se (mai) liniştesc... Morenarii ies de la vestiare la fel de montaţi şi atacă în valuri * Egalarea vine la o lovitură liberă (min.52), executată de Beldie şi tribunele... iau foc! În teren renasc speranţele portughezii joacă la conservarea rezultatului... Ei bine, n-a fost să fie nici remiză, pentru că în minutul 89, Maghalhaes îl deschide precis pe Rui Aguas, care deviază balonul în plasă... Ar fi fost prea frumos, dar acum 29 de ani, cu toţii... visam, uitând că în teren se afla o superechipă - câştigătoarea Ligii Campionilor, a Supercupei Europei şi a Supercupei Intercontinentale...

Foto („romaniansoccer.ro”): Flacăra Moreni 1989