Stiri sportive din Dambovita - Liga I

Alex Jipa, faza serii pe Arena Națională!

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 vot)

jipagolDambovitapenet, Liga 1 / Dâmbovițeanul Alex Jipa (20 ani) a reușit golul serii în FCSB - Gloria Buzău 3-2, meci jucat duminică pe Arena Națională. Jipa, promovat în Liga 1 de Chindia, cu Emil Săndoi pe bancă, a luat o acțiune pe cont propriu chiar în debutul meciului, a înșirat patru adversari, iar apoi a înscris superb, pentru 1-0.

Trei dâmbovițeni, în victoria clară a campioanei, FCSB - RSF 4-1

fcsbrfsDambovitapenet, Superliga / FCSB a început perfect campania din faza principală a Europa League: 4-1 cu letonii de la RSF, pe Arena Națională. Trei jucători dâmbovițeni au evoluat pentru campioană, însă niciunul nu a fost titular. Florin Tănase, Octavian Popescu și Daniel Popa au fost introduși pe parcursul jocului.

Și Bogaciuc a semnat în Liga 1!

bogaciuc2024fcDambovitapenet, Superliga / După Maxim Cojocaru, prezentat la Oțelul Galați, liderul surpriză al Ligii 1, l-a anunțat și pe Victor Bogaciuc, tot moldovean și venit tot de la Chindia. Clubul din Târgoviște a luat una dintre cele mai mari țepe cu acești jucători, pentru care a și plătit, 30.000€ (!!!), apoi a fost dus în instanțele sportive unde a pierdut alti bani frumoși, dar și fotbaliștii, declarați liberi de contract de CNSL.

Andrei Șerban nu mai e la FC Argeș. Unde a ajuns fostul mijlocaș al Chindiei!

serbanungheniDambovitapenet, Superliga / Schimbare de echipă în cazul lui Andrei Șerban (23 ani), fotbalistul care până acum câteva luni evoluase pentru un singur club în toată cariera, la nivel de seniori, respectiv Chindia Târgoviște. După perioada deloc reușită la FC Argeș, Șerban a semnat cu Unirea Ungheni, proaspăt promovată în Liga a 2-a și unde activează Emanuel Gugu, preparator fizic pentru o lună și jumătate la Chindia, vara trecută, cu Dragoș Militaru.

Daniel Popa, decisiv pentru calificarea campioanei FCSB!

maccabifcsb2024Dambovitapenet, Superliga / Atacantul dâmbovițean, introdus în a doua repriză a meciului Maccabi Tel Aviv - FCSB, a pasat decisiv la singurul gol al jocului, cel care a tranșat calificarea, marcat de Baeten în minutul 90. Popa fusese criticat de patronul FCSB, Gigi Becali, după prima manșă, 1-1 pe stadionul Steaua.

Patru foști jucători ai Chindiei au evoluat, ieri, pentru Hermannstadt!

sibiuslobozia2024Dambovitapenet, Superliga / Patru foști jucători ai Chindiei au evoluat, ieri, pentru sibieni, în remiza dintre Hermannstadt și Unirea Slobozia, scor 1-1. Din primul minut au jucat Căbuz, Căpușă, Jipa, pentru ca în minutul 59 să intre și Neguț! Echipa din Sibiu are un început de campionat greoi, două puncte, din două remize și o înfrângere.

Gigi Becali s-a ținut de cuvânt! Popa a fost rezervă!

popamaccabi2024Dambovitapenet, Superliga / FCSB a început dezastruos campionatul! Ieri, în etapa a 3-a, a ”bifat” prima înfrângere, 0-2, acasă, cu Oțelul Galați! După trei etape, FCSB are zero în dreptul victoriilor, două egaluri și o înfrângere! Golaverajul este și el unul îngrijorător: 3-5! Ei bine, așa cum ”amenințase” după jocul din preliminariile Ligii Campionilor, Gigi Becali nu l-a mai lăsat pe dambovițeanul Daniel Popa să fie titular. El a jucat, totuși, o repriză, în duelul cu Oțelul, intrând în minutul 46, în locul lui Miculescu.