ghergu21112„RECIPROCITATEA” ÎN... „COOPERATIVĂ”! Nu credem că este o noutate că în „cooperativă”, punctele se... împărţeau „frăţeşte”, dar dacă încălcai „regulile”, erai taxat! „Dubla” Gloria Bistriţa - Chindia Târgovişte, sezonul 1996-1997...

15 septembrie 1996. Jucam la Bistriţa, la doar 4 zile după acel 1-1 obţinut de trupa lui Jean Pădureanu, în faţa Fiorentinei - în Cupa Cupelor... Atmosfera în tabăra gazdelor era extrem de optimistă şi nimeni nu se gândea că târgoviştenii vor produce una dintre surprizele etapei... Radu Szabo îl surprinde pe Jipa şi deschide scorul. Se părea că victoria ardelenilor era „bătută în cuie”, dar în doar 3 minute, trupa lui Silviu Dumitrescu „întoarce” tabela de marcaj, pe... „dos”! Şase minute mai târziu după golul gazdelor, vine centrarea lui Mieluşică şi Bîrdeş - un adevărat „argint viu” în acel meci, şutează la poartă, păcălindu-l pe „Burebista” (n.r.- Cîmpeanu), ieşit din poartă şi... 1-1! Peste doar trei minute (34), acelaşi Sică Bîrdeş, pătrunde şi este faultat în suprafaţa de pedeapsă de către Sevastiţa! Gheorghe Moise arată punctul cu var, spre... suprinderea gazdelor, extrem de rar „taxate” cu penalti pe teren propriu şi Cristi Bălaşa transformă impecabil: 2-1 pentru Chindia!... Nu pot să uit dialogul de la tribuna oficială dintre regretaţii Jean Pădureanu şi Gică Chivu: „Ce faceţi, măi Gică? Aşa ne-a fost vorba?”... „Nea Jane, întreabă-l pe Bîrdeş!”... Oricum, venea returul! * La începutul lui aprilie, telefoanele „Chindiei” erau „moarte”! Gloria nu găsea cazare în Târgovişte, ca să nu mai vorbim de... reciprocitate! Telefonul subsemnatului suna ca la... Gara de Nord: preşedintele Ioan Horoba nu prea avea cu cine sta de vorbă! Am alergat o zi întreagă prin tot oraşul, dar ce putea face un ofiţer de presă, când toate hotelurile erau „ocupate”! Ei bine, ardelenii se cazează la... Braşov şi vin în ziua meciului * 6 aprilie 1997: Chindia - Gloria 0-1! Marchează acelaşi Radu Szabo, cu doar două minute înainte de final! Unul încins * La propriu şi la figurat - mai ales în tribune, pentru că arbitrul Dan Dragoş Crăciun (Cluj - la un pas de... Bistriţa!) va ieşi cu... sânge pe frunte, de la cioburile unei sticle sparte pe grilajul tunelului, către vestiare! Următorul meci, cel cu Sportul Studenţesc, îl jucam fără spectatori...

Foto („Fotbal sub Turnul Chindiei” - Gabriel Degeratu): Marcel Ghergu - actualul preşedinte al Chindiei, titular în meciul cu Gloria Bistriţa